Dlaczego jakość przesłanych plików jest tak ważna?

 

Podczas tworzenia własnej grafiki w kreatorze jak i na specjalne zamówienie, czasem potrzebujemy grafiki (zdjęć, motywów itp,). Potrzebne są one w wysokiej jakości 300dpi – dlaczego?

Dlatego, że nasze maszyny drukują z jakością fotograficzną i każde zaniżenie tej wartości będzie powodowało, że dany wydruk obrazu będzie nieczytelny i rozmazany.

Czym jest to DPI?

DPI można w skrócie określić jako wyznacznik jakości zdjęcia czy grafiki – “dots per inch” to nic innego jak ilość pikseli przypadających na cal.
Wartość ta nie ma nic wspólnego z rozmiarem samego zdjęcia czy obrazka, określa jedynie “zagęszczenie” punktów.

Jak sprawdzić rozdzielczość?

Sposób 1:
Kliknij na zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “właściwości”.
W zakładce “szczegóły” znajdziesz wszystkie informacje dotyczące danego zdjęcia / grafiki.

Sposób 2:
 
Kliknij na zdjęcie / grafikę prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “otwórz za pomocą” –> Microsoft Office Picture Manager
Po otwarciu zdjęcia kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję ” właściwości”, w wyświetlonym oknie najdziesz wszystkie informacje dotyczące danego zdjęcia / grafiki.
(Podobnie jak przy pierwszym sposobie klikamy na zdjęcie prawym klawiszem myszy z tym, że wybieramy opcję otwórz za pomocą, następnie wybieramy z listy program Paint. Kiedy zdjęcie nam się otworzy przechodzimy do głównego manu, gdzie w lewym górnym rogu i z rozwiniętej listy wybieramy opcję właściwości.
W tym miejscu także widzimy wszystkie istotne informacje o naszym zdjęciu.)

 

Jakość zdjęcia w jakości 300dpi

wydruk zdjęcia w wysokiej jakości 300dpi

wydruk zdjęcia w zbyt niskiej jakości dpi

Share This